Щастя бути соціологом

DSC_867310 жовтня відбулася лекція Віктора Воронкова, директора Центру незалежних соціологічних досліджень (Санкт-Петербург, Росія), в якій він розповів про особливості професії соціолога – на основі свого багатолітнього досвіду.
Перш за все, стати професіоналом в соціології можна за чотирьох умов:

1. Здобути хорошу освіту;
2. Підтримувати ідентичність соціолога, тобто бути соціологом 24 години на добу – ніколи не переставати аналізувати соціальний світ довкола себе;
3. Постійно перебувати в професійному середовищі;
4. Заробляти гроші своєю професією.

Якщо ж говорити про соціологію як науку, то вона є особливою, порівняно з іншими дисциплінами. Соціологія вивчає правила, за якими живуть інші люди. Але як зрозуміти ці правила? Соціолог в цьому сенсі нагадує Шампольйона: вивчає смисли через накопичення текстів. Єдина відмінність – лінгвіст не може спитати носіїв про мову: носії мови переважно не усвідомлюють граматичних правил, згідно з якими організовують свою мовленнєву діяльність. А от соціолог може поговорити з “об’єктами” свого дослідження – і звірити свої інтерпретації з тими, які мають учасники соціального життя.

DSC_8664Іншою важливою складовою соціологічного дослідження є усвідомлення простого принципу: “Людина людині марсіанин”, адже в кожного з учасників соціального життя власний життєвий досвід. Усвідомлення цього не допомагає порозумітися, але дозволяє прийняти це.

DSC_8681Методи досліджень в соціологів також є недосконалими. Інтерв’ю – загалом поганий метод, але набагато кращий, ніж анкетування. Завдяки інтерв’ю соціолог може зрозуміти людину. Хоча і тут залишається проблема: респондент може дати досліднику “правильні” відповіді – правильні з погляду того, про що варто говорити в цій ситуації чи з цією людиною. Тому найкращим методом – якщо дозволяє час та ресурси – має бути включене спостереження. Саме завдяки йому соціолог може побачити, як люди діють в повсякденні – і не покладатися на їхні слова, які не завжди бувають правдивими.

Якщо ж говорити про методологію польових досліджень, то не варто читати літературу на певну тему – це заганяє дослідника в колію в дослідженнях. Для того, щоб відкрити нове треба просто йти в поле: воно саме покаже, що варто, а що не варто вивчати.

І при цьому не слід забувати про ангажованість соціолога. Соціологія в будь-якому випадку є політизованою. Адже соціологи часто думають, що пояснюють державі, що думають люди. Але це дуже небезпечно для суспільства, адже завдяки цьому знанню держава може задавати маніпулювати суспільством. Соціологи повинні пам’ятати, що їхні дослідження мають важливі наслідки для суспільства. Вони мають владу – владу називати речі. І в цьому соціологи конкурують з бюрократами / державними чиновниками – за право називати. Або ж вони обирають співпрацю, коли держава називає явища соціального світу, а соціологам всього лише надає право пояснювати, чому ті, чи інші явища “об’єктивно” існують.

DSC_8682 DSC_8678 DSC_8677

Також пропонуємо увазі читачів відеозапис лекції та дискусії довкола основних тез виступу Віктора Воронкова.

No comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *