“Соціологія буде затребуваною, оскільки світ змінюється!”

15 вересня 2016 р. відбулися урочисті заходи з нагоди відкриття нового навчального року та інавгурації студентів І курсу Програми соціології.

#01З початком навчання студентів-соціологів привітали декан Факультету суспільних наук доктор Володимир Турчиновський та керівник Програми соціології професор Оксана Міхеєва. У своїх зверненнях вони наголосили на важливості розвитку Програми та на тому, що вона є плодом зусиль і викладачів та працівників УКУ, і самих студентів. Саме в такій спосіб досягається спільна відповідальність за кінцевий результат навчання, формується розуміння необхідності плідної роботи для українського суспільства та популяризації його позитивних досягнень в усьому світі.

#02Почесним гостем Програми соціології цього року був професор Євген Головаха, доктор філософських наук, директор з наукової роботи Інституту соціології НАН України, головний редактор академічного часопису “Соціологія: теорія, методи, маркетинг”. У своєму напутньому слові він наголосив, що соціологія буде затребуваною, оскільки світ змінюється. А от як змінюється, можуть пояснити тільки соціологи.

Професор Євген Головаха прочитав інавгураційну лекцію, присвячену трансформаціям українського суспільства після проголошення незалежності в 1991 р. Зокрема, він розповів про основні інструменти відстеження та пояснення змін, яких зазнає Україна, а саме про соціологічний моніторинг Інституту соціології НАН України, який проводиться з 1992 р. Від його початків до опитувальників були включені індекси тривожності, дестабілізаційності протестного потенціалу, національної дистанції чи соціального самопочуття. Завдяки їм можна виявити та зрозуміти основні тенденції змін в українському суспільстві упродовж останніх десятиліть та окреслити вектори його подальших трансформацій.
Відтак, у своїй лекції Євген Головаха дав відповіді на питання: чи є підстави вважати, що протягом 1990-х рр. в Україні склалося суспільство аморальної більшості? Яким був подальший розвиток українського соціуму в 2000-х рр.? Як вплинула Революція гідності на творення нової солідарності та утвердження цінностей та практик громадянської участі в соціальному житті України? Не оминув лектор і проблему браку довіри до основних державних інституцій в Україні, звуження кола довіри до родинного та дружнього кіл спілкування.
Щорічний моніторинг, що проводиться протягом тривалого часу, дозволяє відстежити цілу низку суспільних процесів в динаміці, говорити про етапи, хвилі, коливання. Відтак, саме в такий спосіб можна подивитися на реакцію суспільства на політичні кризи, вихід невдоволення людей у вигляді масових та організованих виступів проти влади з подальшим розчаруванням через те, що зміни, про які мріялось, не настають. Сьогоднішню ситуацію Євген Головаха запропонував розглядати як певний виклик, стан очікування реформ, коли розчарування від відсутності змін після Євромайдану ще не настало, але і реформи не надто активно просуваються. Відповідно, ми знаходимося на дуже важливому етапі розвитку внутрішньої ситуації в Україні і багато що залежить від того, чи зуміє українське суспільство на цей раз утримати курс на реформи в державі.

#05З початком нового навчального року студентів привітали і жертводавці УКУ, які вручили кращим студентам Програми іменні стипендії. Зокрема, з напутніми словами до студентів звернулися жертводавець та сенатор УКУ Ярослав Рущишин, жертводавець Марія Карпінська (із Благодійного Фонду родини Карпінських, директор ВАТ “Троттола”) та представники ТЗоВ “Галицька будівельна гільдія”. Ця зустріч студентів з тими, хто розуміє цінність вкладання грошей в майбутнє України, в формування її освітнього потенціалу є непересічною. В такий спосіб студенти від самого початку свого навчання усвідомлюють його вартість, а також починають розуміти, що добрі справи роблять не абстрактні структури, а цілком реальні люди. В такий спосіб відбувається формування культури благодійності, якої все ще так бракує в українському суспільстві в цілому. Тож можемо сподіватися, що подібні заходи сприятимуть тому, щоб у подальшому вже самі наші студенти перейняли цю естафету добрих справ та так само відповідально піклувалися про своє майбутнє, вкладаючи вже свої гроші у наступні покоління студентів.

Студентам Програми соціології було вручено 12 стипендій: Jaroslawa Johnson, Фонду родини Загорій, Алли Олійник, ТзОВ «Галицька Будівельна Гільдія», Марини Хорунжі та Олександра Полоника, ім. о. Євстахія Смаля, родини Рущишинів, родини Драбиків, корпорації «Екран», братів Дубневичів, родини Кравчишиних.
#04 #11 #12 #10 #09 #13 #15 #14 #03 #08 #07 #06

Також до студентів звернулися з напутнім словом випускники УКУ Ігор Фещенко та Людмила Крижановська, які наголосили: УКУ дає хороші знання, мережу дружніх контактів і цінності. І дали просту пораду: “Пам’ятайте про можливості, якими варто скористатися. Щоб стоячи в майбутньому по цей бік, ви знали, що взяли по максимуму.”#16