Mobilising Global Voices

Mobilising Global Voices

IMG_9152The Arts and Humanities Research Council (AHRC) International Development Summit (London, 7 June, 2017)

Сьогоднішній світ щодня перевіряє нашу здатність залишатися людьми навіть в найскладніших умовах – війни, вимушеного переселення, зіткнення з чимось новим та незнайомим, що руйнує звичний спосіб буття. За підрахунками ООН в 2016 році загальна кількість переміщених осіб складала 65,3 млн. осіб, кожну хвилину в світі 24 людини стають внутрішньо переміщеними. Ці цифри важко уявити, ще важче – усвідомити. Але найскладніше з цим жити і працювати.

IMG_9163Вимушене переміщення стає наслідком воєн, нестерпних умов життя, депресивності певних регіонів, населення яких втрачає будь-яку перспективу та бачення майбутнього у прив’язці до власної території. Посилюються і трудові міграції, в межах яких є як позитивні сценарії персонального зростання та нових можливостей, так і негативні – відчай, вимушеність, приниження в пошуках роботи та притулку поза межами власної країни.

Все це призводить до складних соціальних зрушень. Масові переміщення створюють ситуацію, в якій звичний світ втрачають всі – і змушені до переїзду, і осілі, що ніколи і не думали про переміщення. На сьогодні не обов’язково зрушити з місця, щоб опинитися в новому для себе контексті – розмаїтий світ вже стоїть на порозі вашого життя та встановлює нові правила. Світ, що день від дня змушує нас повертатися до ключових філософських питань людства про наше буття, цінності, права, віру тощо. Теоретичні положення втрачають свою відстороненість та абстрактність, перетворюючись на щоденні виклики, а прискорення часу примушує до іншого темпу реактивності.

IMG_9172Хоч і говоримо про масові та в принципі типові явища, однак в кожному окремому випадку соціальні чи природні катаклізми сприймаються людьми як щось особливе, а власний досвід переживання – як унікальний. І частково це правильно. Попри універсальність означених явищ, певну типовість стратегій та логіки переміщення й адаптації, локальний культурний та історичний контекст відіграє величезне значення і його врахування знижує ризики провалу роботи з ситуацією, убезпечує від крос-культурних помилок.

IMG_9229Саме це робить важливою мобілізацію «голосів світу» – всіх тих, хто по всьому світу в різний спосіб та через різні обставини став «зацікавленою стороною» та частиною спільної роботи з ключовими соціальними проблемами та викликами. І це все породжує новий тип експертності, що народжується в процесі практичної діяльності та через партнерство академічних вчених, політиків, представників громадських структур, креативних кластерів, культурних ініціатив, благодійних організацій тощо. Творення таких мереж комунікації дозволяє знайти спільне та обмінятися досвідом, але не загубити при цьому локальне, з виваженістю та обережністю переносячи відпрацьовані моделі на новий ґрунт.

Це про сутність роботи та ідею зустрічі. А тепер про саму конференцію. Жорсткий таймінг, калейдоскопічна зміна надзвичайно цікавих панелей, виступів, дискусій. Очевидна практична цінність, на якій навіть не треба наголошувати. Креатив, натхнення і… купа незручних питань без відповіді, що є ознакою справжньої науки, яка бачить перед собою дослідницьку перспективу, не втрачає здатності дивуватися та не боїться запитувати.

IMG_9262