Всесвітній з’їзд Асоціації досліджень націоналізму: представництво від УКУ

18816192_1909878562608273_2009288258_nЩороку навесні у Колумбійському університеті відбувається всесвітній з’їзд Асоціації досліджень націоналізму (ASN – https://www.asnconvention.com/) – одна з найпрестижніших конференцій, що творить міждисциплінарну платформу для дослідників націоналізму з багатьох країн та наукових галузей. На конференції обговорюються як найновіші теорії та методології вивчення націоналізму, так і вужчі прикладні дослідження і конкретні випадки, зокрема регіональна специфіка. Цьогорічна конференція відбулася 4-6 травня 2017 року в Нью Йорку за участі понад 600 вчених із 49 країн.

Одним з найцікавіших майданчиків для обговорення найновіших теоретико-методологічних підходів до вивчення націоналізму став круглий стіл під головуванням Паула Гуді «Досліджуючи повсякденний націоналізм в проблемному середовищі» (Researching everyday nationalism in challenging setting). На ньому йшлося про методологічні особливості застосування концепцій «банальний націоналізм» Майкла Білліга та «повсякденного націоналізму» Майкла Скея в умовах авторитарних режимів (як, наприклад, у  сучасній Росії).

Представлені на конференції емпіричні дослідження охопили широкий регіональний спектр – від Північної Америки до Центрально Азії та запропонували цікаві інтра- та крос-регіональні порівняння. Навіть побіжний погляд на програму показує, що значний інтерес дослідників з різних країн надалі притягує й Україна. Українська тематика звучала на 22 панелях, 5 книжкових сесіях та у 5 переглядах фільмів. Серед основних питань, до яких зверталися науковці – ідентичності й мовні практики в післяреволюційні Україні, процеси (пере)осмислення минулого та їхній вплив на формування історичної пам’яті, особливості протікання збройного конфлікту на Сході (з фокусом на волонтерських рухах та переміщених особах/ інституціях). Поміж заходів, що викликали найбільший інтерес, були круглий стіл «Ідентичності у час кризи і конфлікту в Україні» та обговорення нової книжки Мерсі Шор «Українська ніч».

Характерно, що більшість дослідників, чиї доповіді стосувалися України, представляли наукові інституції з-поза меж нашої держави, і лише 4 учасники представляли саме українські наукові чи освітні установи. Серед них – НУ «Києво-Могилянська Академія» (соціолог Олена Богдан), Українська асоціація дослідників освіти (педагог Марія Вітрух), Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України (політолог Володимир Кулик) та Український Католицький Університет (соціолог Вікторія Середа).

18834605_1909878555941607_864368480_nВікторія Середа (доцент кафедри соціології УКУ) виступила з доповіддю «Картографуючи зміни в українському суспільстві після Євромайдану: МАПА – цифровий атлас України» (“Mapping changes in Ukrainian Society after Euromaidan: MAPA – Digital Atlas of Ukraine”) (https://www.asnconvention.com/friday-program-session-v), що базувалася на матеріалах проекту над яким вона протягом останнього року працює в Українському Науковому Інституті Гарвардського університету (http://harvard-cga.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=5c2c743e132f4b048293d3e3adc075fc). В основі цього проекту – новітні географічні інформаційні системи (ГІС), поєднані з останніми соціологічними даними.  У фокусі проекту «Історія та ідентичність» – порівняльний крос-регіональний аналіз ідентичності та історичної пам’яті в сучасній Україні. Картографічне відображення даних на рівні регіону (області) дозволяє уникнути довільного групування даних у звичні макрорегіони та глибше простежити внутрішньорегіональні або міжрегіональні відмінності в змінюваному українському суспільстві до і після Євромайдану. Під час обговорення доповіді прозвучали пропозиції розширити кількість модулів та тематику проекту «MAPA – цифровий атлас України». Враховуючи побажання, команда проекту розпочала роботу над  новим модулем – «Мови». Перші карти вже доступні на http://harvard-cga.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=5c2c743e132f4b048293d3e3adc075fc.

No comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *