МАПА. Цифровий атлас України

photo427 лютого в рамках наукового семінару кафедри соціології доцент кафедри соціології УКУ, пост-докторський стипендіат програми МАПА Українського Наукового Інституту, Гарвардського університету Вікторія Середа презентувала програму “МАПА. Цифровий атлас України”, в розробці якої вона приймала безпосередню участь.

На початку свого виступу вона наголосила на тому, що дві професії – картографування та обробка статистичних даних – в найближчому майбутньому рішуче ввійдуть в топ престижних і вже включені в науковий дискурс. Проект, про який йдеться, є синтезом цих двох галузей, що, безумовно, підкреслює його актуальність. Він виглядає дуже просто, адже метою розробників є створення проекту в стилі “кока-кола лайт”, тобто гарантувати розуміння і доступність програми для представників різних дисциплін, проте в цьому і полягає його складність. Проект є складним, тому що його продукування вимагає співпрацю дуже великої кількості дисциплін та їх злагодженої наукової роботи і взаємодії. Зокрема, за словами Вікторії Середи, до розробки долучився Інститут геодезії Національного університету “Львівська політехніка”, який надав якісні цифрові карти, а також, передусім, Український Науковий Інститут Гарвардського університету, що забезпечив інноваційне програмне забезпечення.

photo1Таким чином, для дослідника відкриваються нові можливості для роботи з картою: не лише спостерігати, а і досліджувати, висувати гіпотези, ставити питання і шукати відповіді. Окрім того, його використання – нова можливість донесення інформації. Від способу презентації і візуалізації сильно залежить сприйняття слухача, а завдяки цій програмі стає можливим поєднання декількох форматів, наприклад, наративів і картографії.

Проект має два розгалуження, які умовно можна назвати історичним та сучасним. Говорячи про історичну частину, з якої починалось створення програми, візуалізація тут можлива за допомогою мапи з долученням до неї даних, що можуть якимось чином її пояснити: ілюстрацій, звуків, тощо. Іншою опцією є окреслення часу – включення часової ретроспективи. Редагування тут недоступне, проте це ефективний спосіб представлення інформації в  різного роду наукових роботах.

photo3Інший напрямок, який активно розвивається і в який доповідачка була безпосередньо залучена – атлас сучасної України. Він містить два проекти. Першим і стартовим проектом був збір репрезентативної статистичної інформації з кроком у 5 років, у якому представлена кожна область зокрема, що дозволяє високоякісний аналіз. Друга і основна частина – питання історичної пам’яті та ідентичності і можливість накладання їх на карту. Тут відкривається цілий простір можливостей для аналізу дослідникам. На семінарі Вікторія Середа детально пояснила як наносити на карту різні змінні, працювати з кольорами та виводити легенду, а також на що слід звертати увагу при роботі. Детальніший опис та інструментарій буде долучено в текстовому вигляді і відеоформаті до програми українською та англійською мовами. Це також зробить доступними українські дані для закордонних спеціалістів, оскільки з ними можна працювати дистанційно. Отож, проект робить представлення України на міжнародному рівні. Публічне освітлення цієї частини проекту заплановане на 22 березня 2017 р.

Ця ділянка дуже нова і зароджується, за словами Вікторії Середи, буквально на очах. Варто зазначити, що рік тому на запрошення кафедри соціології УКУ, викладач Київської школи економіки, старший науковий співробітник Київського економічного інституту Володимир Вахітов прочитав міні курс “Прикладний аналіз просторових даних (Exploratory Spatial Data Analysis)”, який також висвітлював питання взаємодії картографії та статистичної обробки даних.

Більше про програму можна дізнатись на сайті The MAPA: Digital Atlas of Ukraine.

Відеозапис лекцій міні-курсу Володимира Вахітова можна переглянути за посиланням на сайті Програми соціології.

матеріал підготувала студентка ІІ курсу Програми соціологія Катерина Бартєньєва

П.С. Для тих, хто не зміг бути присутнім на лекції Вікторії Середи пропонуємо переглянути відеозапис

1 Comment. Leave new